Általános információk Nagy-Britannia Élménybeszámolók
Nyitólap Régiók Városok Nemzeti parkok Fórum




izletes.hu on Facebook





Berwick-upon-Tweed (Yorkshire és Humberside)

 


Berwick-upon-Tweed

cockleclaw beach, berwick upon tweed  (www.flickr.com by Karmin photography)

Berwick-upon-Tweed az angolok és a skótok közötti határviták miatt Berwick-upon-Tweed 14-szer cserélt gazdát a 12. és a 15. század között. Ez a város Anglia legészakibb városa, öt évszázadon keresztül Anglia utolsó hadállása volt, egészen addig, amíg Stuart Mária fia (angol királyként I. skót királyként VI. Jakab) 1603-ban ki nem jelentette: „A határ nem határ többé, hanem királyságom szíve”. Valahogy mégis úgy történt, hogy Berwick Angliában maradt, s a grófság, melynek valamikor a székhelye volt, Skóciához került. Talán így kívánta az angolok fejlett érzéke a kompromisszumok iránt.  A város a sok vihart látott Tweed folyó torkolatánál fekszik. A sok pusztítás ellenére megmaradt I. Erzsébet korában épült erődítményrendszere, igaz, hogy építése nem sokkal előzte meg Anglia és Skócia perszonálunióját. Ez az 1558-ban épült erődítményrendszer annak az olasz eredetű katonai építészeti módszernek az eredménye, amely már figyelembe vette a tüzérség elleni védekezés szükségességét. Fennmaradt a Berwick 1296-os ostroma után épített városfalak egy része is, amelyről gyönyörű a kilátás a Tweedre. A Tweed-folyót három híd íveli át, a legrégibb 1600 körül épült, s mivel ma sem szélesebb, mint annak idején, megépítették mellette a modern Royal Tweed Beidge-et. A harmadikat, a vasúti hidat, akárcsak Newcastle-ben, Robert Stephenson tervezte, és Viktória királynő nyitotta meg. A 18. századi laktanya épületében kapott otthont a King’s Own Scottish Borderers Regimental Museum (Királyi Skót Határőrezred Múzeuma), a képtár és a brit gyalogság történetét bemutató By Beat of Drum (Dobszóra) kiállítás.
Berwicktől nem messze, naponta kétszer öt órára az Északi-tenger hullámai borítják el a szigetet a szárazfölddel összekötő töltés utat. Az a sziget lesz gyalog megközelíthetetlen, melyen Lindisfarne vára áll. Apálykor viszont gyalog is át lehet menni Szt. Aidan és Szt. Cuthbert szent szigetére, melynek a Lindisfarne-i Evangélium is hírnevet szerzett.  A kelta szerzetesek kolostora lényegében teljesen megsemmisült. A sorozatos viking támadások miatt 875-ben lakatlanná vált romok helyén a később felépült Lindisfarne Priory-ből, melyet Benedek-rendi szerzetesek építették fel a 11. században Szt. Aidan korábbi kolostora helyén, is csak néhány boltív maradt fenn. Köveit 1540-ben hordták el a Lindisfarne vára építéséhez, mely ma magánépület. Sir Edwin Lutyens tette lakhatóvá 1903-ban. Fallal körülzárt szép kertjét Gertrud Jekyll tervezte.
A Lindisfarne-i evangélium az evangéliumok történeteiből összeállított gazdagon díszített és illusztrált könyv kitörölhetetlen hatással volt a keresztény művészetre és történetírásra. A könyvet Eadfrith püspök irányítása alatt Lindisfarne szerzetesei készítették 700 körül. A szerzeteseknek sikerült megmenteniük, és magukkal vinniük ezt a csodálatos művet, amikor a vikingek támadásai elől menekülve 875-ben elhagyták a szigetet. A könyv ma a British Museum féltett kincse. A kelta kereszténység a Skócia nyugati partjai előtt fekvő Iona-szigetről 635-ben érkezett Northumbriába St. Aidan ír szerzetessel, hogy keresztény hitre térítse Észak-Anglia lakóit. A Lindisfarne-szigeten kolostort alapított, és az hamarosan Anglia legjelentősebb keresztény központja lett. Később Northumria püspöke lett. Az anyagi javakban szegény, de tudásban gazdag kolostorokat újabbak követték Northumbria-szerte. Amikor Lindisfarne leghíresebb püspöke, Szt. Cuthbert, sírjánál megszaporodtak a csodás gyógyulások, a sziget fontos zarándokhely lett. Szt. Cuthbert évekig élt remeteként az Inner Farne-szigeten. Amikor Lindisfarne püspöke lett, ápolta a pestises betegeket, akik neki tulajdonították gyógyulásukat.  A jámbor szerzeteseket a vikingek a 9. századi rohama űzte el a szigetről. Szt. Aidan kolostora helyén évszázadokkal később és többszöri bővítés során épült fel a prior vezetése alatt álló Lindisfarne-kolostor. Fontos még megemlíteni Szt. Béda Venerabilis-t, azt a ragyogó elméjű szerzetest, aki a jarrow-i Szt. Pál-kolostorban írta egyháztörténeti munkáit. Krisztus születésétől számított kronológiája később az egész keresztény világban elterjedt.



Régiók: Belső Anglia Dél és Közép Wales Dél-angliai dombság és a csatorna partja Déli tengerpart és a csatorna szigetek Devon, Cornwall és a Scilly szigetek Észak-Wales Kelet-Anglia Kelet-Közép Anglia Lancashire és a tóvidék London és a Temze völgye Wessex – Wiltshire, Somerset, Dorset Yorkshire és Humberside
Városok: Aberdyfi Aldeburgh Audley End Bamburgh Banbury Bath Berwick-upon-Tweed Beverley Bideford Birmingham Blaenafon Blaenau Ffestiniog Bodmin Bognor Regis Boston Bournemouth Bradford Brighton Bristol Bury St. Edmunds Buxton Caerlon Caernafon Cambridge Canterbury Cardiff Carlisle Cheltenham Chester Chichester Chipping Campden Cirencester Coggeshall Colchester Coventry Csatorna Szigetcsoport Derby Dover Durham Eastbourne Edinburgh Ely Eton Exeter Folkestone Glastonbury Glouchester Great Malvern Great Yarmouth Grimsby Halifax Harlech Harrow Hastings Hereford Hexham Ipswich Jackfield Keswick King’s Lynn Lancaster Lavenham Leeds Lewes Lincoln Littlehampton Liverpool Llandrindod Wells Llandudno London Lowestoft Ludlow Manchester Middleton-in-Teesdale és Barnard Castle Monmouth Newcastle upon Tyne Newmarket Northampton Norwich Nottingham Oxford Penrith Penzance Pevensey Plymouth Portsmouth Rochester Ross-on-Wye Ruthin Rye Salisbury Sandringham Sevenoak Shaftesbury Shrewsbury Southampton Southwold St. Albans St. Davids Stratford-upon-Avon Swansea Wales Taunton Tewkesbury Tonbridge Truro Uffington Warminster Warwick Wight-sziget - Ryde - Binstead - Bembridge Wiltshire Winchester Windsor Worchester York
Nemzeti parkok: Dartmoor Nemzeti Park Exmoor Nemzeti Park Tóvidék Nemzeti Park Yorkshire Dales Nemzeti Park
Nagy-Britannia: Észak-Írország Nagy-Britannia Skócia

Impresszum | Jogi nyilatkozat | Kapcsolat | Anglia